parallax background

پیریت

Pyrite

کانی پیریت در واقع یک سولفید آهن است که از ترکیب شیمیایی آهن و گوگرد تشکیل شده است. این کانی که مهم ترین شکل معدنی سولفید آهن می باشد، رنگ خاکه سیاه متمایل به سبز یا خاکستری دارد. از آنجایی که این سنگ رنگ زرد یا طلایی دارد و در ظاهر شباهت زیادی به طلا دارد به آن طلای احمق ها هم می گویند.

ویژگی های سنگ پیریت

نحوه تشخیص طلا از پیریت

رنگ خاکه در واقع رنگی است که از طریق کشیدن هر سنگ روی جسمی سخت به جای می ماند. همانطور که گفتیم رنگ خاکه پیریت سیاه است در حالیکه که رنگ خاکه طلا، طلایی می باشد. طلا بسیار چکش خوار تر از پیریت است به گونه ای که طلا را با کمک چکش میتوان خم یا پهن کرد در حالی که پیریت به محض برخورد با چکش پودر میشود.

فراوانی پیریت در دنیا و ایران

این کانی معمولا در فرم های بلوری بزرگ در معادن یافت می شود و بیشتر در کشورهای ایتالیا، قزاقستان، پرو و اسپانیا یافت می شود. در کشور ما نیز این کانی در نزدیکی معادن مس و در ترکیب سایر سنگ ها دیده شده است.

کاربرد پیریت

از این سولفید آهن برای تولید کاغذ کمک می گیرند. هم چنین از آنجایی که ظاهر بسیار زیبایی دارد از آن برای ساخت بعضی از انواع زیورآلات استفاده می شود اما یک مشکل کوچک در این کانی این است که به سادگی کدر می شود و لکه میگیرد. ظاهر جذاب و طلایی پیریت باعث شده که بسیاری از کلکسیونرها به دنبال نمونه های خاصی از آن باشند.

home_betheme_ourteam_3
ترکیبات و ساختار
 

سختی موس

6-6.5

وزن مخصوص

5.02

شفافیت

کدر

نماد شیمیایی

FeS2