parallax background

هماتیت

Hematite

سنگ هماتیت یکی از اشکال اکسید آهن می باشد و سختی بیشتری نسبت به خود آهن دارد. هماتیت خالص درخشندگی خاصی ندارد اما زمانی که برش داده شود، درخشندگی بسیار زیادی خواهد داشت. این سنگ شباهت زیادی به پریت (میشه لینک داد به صفحه پریت) و مارکاسیت دارد و در فنگ شویی چینی برای موارد درمانی مانند افزایش جریان خون، رفع گرفتگی عضلات و رها شدن از تب استفاده می شود.

ویژگی های سنگ هماتیت

کاربردهای سنگ هماتیت

در صنایع شیشه سازی از ترکیب هماتیت و رس در مواد اولیه برای رنگی شدن شیشه ها استفاده می شود همچنین از آن در صنایع سرامیک سازی برای تهیه رنگ های نسوز نیز کمک می گیرند. از این سنگ برای تهیه کاغذهای مرغوب در صنعت کاغذ سازی نیز استفاده می شود، علاوه بر آن رنگدانه های موجود در آن برای تهیه مواد لاستیکی و پلاستیکی مصرف می شود.

فراوانی هماتیت در دنیا و ایران

این نوع از اکسید آهن بیشتر در کشورهای اروپایی مانند آلمان، سوئد، اتریش، انگلستان و ایتالیا یافت می شود، نمونه هایی از آن نیز در کانادا، استرالیا، برزیل و روسیه دیده شده است. در ایران نیز نمونه هایی از آن در جزایر جنوبی ایران مانند جزیره هرمز یافت می شود.

رنگ هماتیت

این سنگ وقتی به صورت دانه ای و تازه استخراج شده است، رنگی متمایل به خاکستری تیره یا نقره ای دارد. اما اگر این سنگ معدنی را به صورت کاملا نازک برش دهیم، رنگ قهوه ای متمایل به قرمز خواهد داشت.

home_betheme_ourteam_3
ترکیبات و ساختار
 

سختی موس

5.5- 6.5

وزن مخصوص

5.2-5.3

شفافیت

نیمه شفاف- کدر

نماد شیمیایی

Fe2O3